wtorek, 15 grudnia 2015

Powstał Eko Patrol Straży Miejskiej w Wałbrzychu



  W ostatnim czasie trendy światowe coraz częściej promują ekologię w aspekcie szeroko rozumianej ochrony środowiska naturalnego. Bycie "EKO" staje się modne i pożądane w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Działania takie, które są prowadzone przez niezliczone organizacje na całym świecie, mają tylko jeden (ale jakże ważny) cel, a mianowicie ochronę środowiska naturalnego przed zgubnym wpływem negatywnych skutków szybko rozwijającej się cywilizacji oraz konsumpcyjnym - często przy tym- "ekologicznie" nieodpowiedzialnym trybem życia.
   Jak nierozważny może być człowiek w stosunku do fauny i flory? w skali globalnej jest to trudne do oszacowania, a podyktowane jest to mnogością cywilizacyjnych zagrożeń. Wystarczy bowiem rozejrzeć się, by dostrzec np. dzikie wysypiska śmieci, na których często wyrzucane są materiały wręcz zabójcze dla miejscowego ekosystemu, jak płyny eksploatacyjne z pojazdów, plastiki, części RTV, a nawet azbest czy też rtęć.
   Relacje na linii człowiek zwierzę, mówiąc kolokwialnie, wciąż "kuleją". I choć w ostatnim czasie zaobserwować możemy powolny, ale stały wzrost edukacji i świadomości we wdrażaniu nowych standardów  oraz większe (niż to miało miejsce w latach ubiegłych) poszanowanie praw zwierząt, to jednak w codziennej pracy Strażnika Miejskiego wciąż nie brakuje interwencji podejmowanych w celu ratowania życia lub zdrowia zwierząt. Mnożą się przykłady złego ich traktowania, trzymania w skandalicznie złych warunkach, beztroski właścicieli, czy też wyrzucania czworonogów na ulice, a nawet przywiązywania do drzewa w lesie.
   Wychodząc naprzeciw tym zagrożeniom, Straż Miejska w Wałbrzychu utworzyła w swoich strukturach tzw.  "Eko-Patrol", który zajmuje się:

-wzmożoną kontrolą terenów zagrożonych powstawaniem dzikich wysypisk śmieci,
-ustalaniem sprawców, którzy pozbywają się śmieci w miejscach i w sposób niedozwolony,
-reagowanie w przypadkach nielegalnego odprowadzania ścieków,
-kontrolowanie posesji pod kątem przestrzegania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,
-przeprowadzaniem kontroli związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniom pożarowym spowodowanym wypalaniem traw, liści, gałęzi oraz szczątków pochodzenia roślinnego,
-ujawnianiem osób spalających nielegalne odpady w piecach domowych,
-zbieraniem  i przetwarzaniem informacji o przypadkach złego traktowania zwierząt (w myśl Ustawy o ochronie zwierząt),
-informowanie służb miejskich odnośnie bezpańskich psów i kotów,
-reagowaniem w przypadkach zgłoszeń o zagrożeniu dla życia lub zdrowia zwierzęcia,
-ujawnianiem sprawców nielegalnej wycinki drzew z terenów miejskich,
-prowadzeniem akcji informacyjnych i edukacyjnych w szkołach i placówkach szkolno-wychowawczych,
-współdziałaniem na rzecz ochrony środowiska z innymi instytucjami i służbami prowadzącymi działalność w tym zakresie, jak np. Schronisko dla Zwierząt, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Straż Leśna,  Straż Rybacka, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Policja  itp.

    W obecnej sytuacji w skład Eko-Patrolu wchodzi dwóch wybranych funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Jednakże, może się on oczywiście z czasem  powiększyć, jeżeli wyniknie taka potrzeba.