środa, 30 grudnia 2015

Nasi milusińscy boja się fajerwerków










    
    Eko Patrol apeluje do wszystkich właścicieli psów i kotów aby szczególnie w Sylwestrową noc pozostali z nimi w domach. Wybuchy petard i fajerwerków wpływają bardzo negatywnie na naszych milusińskich. Psy i koty słyszą dźwięk kilka razy głośniej niż ludzie dlatego powoduje to, że stają się one agresywne, przestraszone. Zestresowane potrafią się poważnie rozchorować. Zwierzęta spłoszone wybuchem, pozostawione same często uciekają i nie potrafią wrócić do domu. Dlatego po Sylwestrowych nocach znacznie powiększa się ilość lokatorów Wałbrzyskiego Schroniska dla Zwierząt. Pamiętajmy, że dla naszych pupili taki stres to straszne przeżycie i dlatego zróbmy wszystko aby weszły z nami w nowy 2016 rok jak najłagodniej.
  

środa, 23 grudnia 2015

Syn wyrzucił a matka posprzątała!











      Na jednej z ulic Wałbrzycha Eko Patrol Straży Miejskiej skontrolował podrzucone obok pojemników do segregacji odpadów worki ,w których znajdowały się śmieci pochodzące z gospodarstwa domowego. Ustalono właściciela odpadów. Okazało się, że sprawcą porzucenia śmieci jest 14 letni chłopiec. Matkę chłopca pouczono o konsekwencjach wynikających z zaśmiecania terenu i grożącej karze do 500 zł. Skończyło się jednak na pouczeniu gdyż kobieta wyręczając swoje dziecko wrzuciła odpady do odpowiednich pojemników.

wtorek, 22 grudnia 2015

Szanuj zieleń











    Wszystkim mieszkańcom ogólnie wiadomo, że od dłuższego czasu w naszym mieście włożono wiele pracy i poniesiono spore koszty na poprawę estetyki terenów zielonych upiększających w znacznym stopniu wizerunek naszego miasta. Zniszczone trawniki to przykry widok ale także niepotrzebny dodatkowy wydatek dla budżetu gminy. W dniu 17.12.2015 r. w okolicy Galerii Victoria przy ul. 1 Maja Eko Patrol Straży Miejskiej podjął czynności w stosunku do kierowców, którzy swoje samochody zaparkowali na trawniku rozjeżdżając go. Kierowców ukarano mandatami karnymi za popełnione wykroczenie. Eko Patrol będzie zwracał szczególną uwagę na podobne zachowania kierowców niszczących tereny zielone miasta.

środa, 16 grudnia 2015

Przykład lekkomyślności










    W dniu 16.12.2015 r. Eko Patrol Straży Miejskiej otrzymał zgłoszenie od mieszkańca miasta Wałbrzycha o spalaniu nieczystości (folia, plastik, papier, styropian) na prywatnej posesji w rejonie Białego Kamienia. Na miejscu strażnicy potwierdzili zgłoszenie i w wyniku podjętych czynności nakazali wygaszenie ogniska i ukarali sprawcę uciążliwym mandatem karnym. Powyższy przypadek jest przykładem nieodpowiedzialnej gospodarki odpadami, które korzystniej w tym przypadku można było nieodpłatnie przekazać do PSZOK.  Takie niestosowne zachowanie powinno być przestrogą dla innych mieszkańców Wałbrzycha, którzy  kosztem naszego zdrowia chcą bezkarnie pozbyć się już niepotrzebnych szkodliwych odpadów.

Dobry sposób na niewygodne odpady


W Wałbrzychu przy ul. Bethowena, Stacyjnej znajdują się Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Punkty czynne są w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00 oraz w soboty od godz. 10.00-14.00. W miejscach tych możemy pozbyć się nieodpłatnie w sposób legalny kłopotliwych odpadów często powstałych w naszym gospodarstwie domowym takich jak: odpady budowlane, opony, akumulatory,sprzęt elektroniczny, przeterminowane leki, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady zielone, chemikalia stosowane w gospodarstwach domowych i opakowania po nich. W punktach nie są przyjmowane odpady niebezpieczne takie jak azbest i papa.


wtorek, 15 grudnia 2015

Powstał Eko Patrol Straży Miejskiej w Wałbrzychu



  W ostatnim czasie trendy światowe coraz częściej promują ekologię w aspekcie szeroko rozumianej ochrony środowiska naturalnego. Bycie "EKO" staje się modne i pożądane w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Działania takie, które są prowadzone przez niezliczone organizacje na całym świecie, mają tylko jeden (ale jakże ważny) cel, a mianowicie ochronę środowiska naturalnego przed zgubnym wpływem negatywnych skutków szybko rozwijającej się cywilizacji oraz konsumpcyjnym - często przy tym- "ekologicznie" nieodpowiedzialnym trybem życia.
   Jak nierozważny może być człowiek w stosunku do fauny i flory? w skali globalnej jest to trudne do oszacowania, a podyktowane jest to mnogością cywilizacyjnych zagrożeń. Wystarczy bowiem rozejrzeć się, by dostrzec np. dzikie wysypiska śmieci, na których często wyrzucane są materiały wręcz zabójcze dla miejscowego ekosystemu, jak płyny eksploatacyjne z pojazdów, plastiki, części RTV, a nawet azbest czy też rtęć.
   Relacje na linii człowiek zwierzę, mówiąc kolokwialnie, wciąż "kuleją". I choć w ostatnim czasie zaobserwować możemy powolny, ale stały wzrost edukacji i świadomości we wdrażaniu nowych standardów  oraz większe (niż to miało miejsce w latach ubiegłych) poszanowanie praw zwierząt, to jednak w codziennej pracy Strażnika Miejskiego wciąż nie brakuje interwencji podejmowanych w celu ratowania życia lub zdrowia zwierząt. Mnożą się przykłady złego ich traktowania, trzymania w skandalicznie złych warunkach, beztroski właścicieli, czy też wyrzucania czworonogów na ulice, a nawet przywiązywania do drzewa w lesie.
   Wychodząc naprzeciw tym zagrożeniom, Straż Miejska w Wałbrzychu utworzyła w swoich strukturach tzw.  "Eko-Patrol", który zajmuje się:

-wzmożoną kontrolą terenów zagrożonych powstawaniem dzikich wysypisk śmieci,
-ustalaniem sprawców, którzy pozbywają się śmieci w miejscach i w sposób niedozwolony,
-reagowanie w przypadkach nielegalnego odprowadzania ścieków,
-kontrolowanie posesji pod kątem przestrzegania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach,
-przeprowadzaniem kontroli związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniom pożarowym spowodowanym wypalaniem traw, liści, gałęzi oraz szczątków pochodzenia roślinnego,
-ujawnianiem osób spalających nielegalne odpady w piecach domowych,
-zbieraniem  i przetwarzaniem informacji o przypadkach złego traktowania zwierząt (w myśl Ustawy o ochronie zwierząt),
-informowanie służb miejskich odnośnie bezpańskich psów i kotów,
-reagowaniem w przypadkach zgłoszeń o zagrożeniu dla życia lub zdrowia zwierzęcia,
-ujawnianiem sprawców nielegalnej wycinki drzew z terenów miejskich,
-prowadzeniem akcji informacyjnych i edukacyjnych w szkołach i placówkach szkolno-wychowawczych,
-współdziałaniem na rzecz ochrony środowiska z innymi instytucjami i służbami prowadzącymi działalność w tym zakresie, jak np. Schronisko dla Zwierząt, Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Straż Leśna,  Straż Rybacka, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Policja  itp.

    W obecnej sytuacji w skład Eko-Patrolu wchodzi dwóch wybranych funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Jednakże, może się on oczywiście z czasem  powiększyć, jeżeli wyniknie taka potrzeba.